مجموعه چائویانگ پارک پلازا، چین

مجموعه Chaoyang Park Plaza (چائویانگ پارک پلازا) یک مجموعه توسعه یافته چند منظوره می باشد که در محدوده مرکزی تجاری شهر پکن چین واقع شده است. این پلازا با 120 متر ارتفاع (مجموعه ای از 10 ساختمان) دارای 120.000 مترمربع فضای تجاری، اداری و مسکونی می باشد. کانسپت طراحی "چائویانگ پارک پلازا" در راستای گسترش فضای طبیعی است. طرح این مجموعه رویکردی کلاسیک به معماری باغ چینی دارد که در آن طبیعت و معماری با یکدیگر ادغام شده اند. به گفته مایانسونگ؛ آرشیتکت پروژه: "ما می خواستیم مرز میان طبیعت و محیط مصنوع را محو کنیم و طرح را به گونه ای پیش ببریم که گویی هردوی آن ها با در نظر گرفتن دیگری طراحی شده اند." این پروژه به عنوان افزونه ای برای پارک در دل شهر به نظر می رسد. 

 

 

 

 

 

ساختمان های اداری برج دوقلوی نامتقارن این سایت از طریق آتریوم (دهلیز) با سقفی شیشه ای به یکدیگر متصل شده اند. این بخش در پایین دریاچه پارک واقع شده و به شکل دو قله کوه برآمده به نظر می آیند. ساختمان های تجاری کوتاه مرتبه و در مقیاس کوچک، همچون سنگ های ساییده شده کوه هستند که موقعیت قرارگیری تصادفی آن ها یک باغ شهری دنج ایجاد کرده است. در نهایت دو آپارتمان چند طبقه ای "آرمانی" واقع در جنوب غربی زمین، بالکن های حیرت انگیزی دارند که افراد را به زندگی در فضای باز تشویق می کند و احساس نزدیکی خاصی به طبیعت القا می نماید.

 

 

 

 

 

 

 

محیط کلی پیرامون با سطوح هموار و منحنی به رنگ های سیاه و سفید شکل گرفته و فضایی آرام و اسرارآمیز ایجاد کرده است. منظره ای که در بین ساختمان ها دوخته شده، دارای درختان کاج، بامبو، سنگ ها و حوضچه هایی است که تماما عناصر مناظر سنتی شرقی می باشند و حاکی از یک ارتباط عمیق تر میان معماری و فضای کلاسیک است.  

 

 

 

 

پروژه چائویانگ پارک پلازا موفق به دریافت گواهینامه  LEED Gold (برتری در طراحی محیطی و انرژی) از "انجمن ساختمان سبز آمریکا" شده است. توسعه این مجموعه سبب بهینه سازی در استفاده از نور طبیعی روز شده و دارای ساختمان هوشمند و سیستم هوشمند تصفیه هوا می باشد که میزان مصرف انرژی را کاهش می دهد. تیغه های این برج ها دارای سیستم تصفیه و تهویه با مصرف انرژی بهینه هستند که نسیم طبیعی را به فضای داخل می کشانند.

 

 

 

 

 

 


منابع:

www.i-mad.com

www.designboom.com

www.archdaily.com

www.designbuild-network.com

www.luxuryproperties.ir