فیوز وَلی؛ سیلیکون وَلی کشور پرتغال

دفتر معماری BIG از طرح 178 هزار مترمربعی خود به نام "فیوز وَلی" برای شرکت هایی در حوزه تکنولوژی رونمایی کرده است. این پروژه که قبلا توسط بسیاری از افراد لقب "سیلیکون وَلی کشور پرتغال" را گرفته، همچون یک دهکده اجتماعی است که در دامنه یک تپه در فاصله هفت کیلومتری از شهر پورتو پرتغال واقع شده است. ساخت این پروژه قرار است در اوایل سال 2023 آغاز شود و تا سال 2025 افتتاح گردد.

 

 

 

 

 


"فیوز وَلی" بیش از آنکه صرفا یک مجموعه اداری برای شرکت ها باشد، یک تیم شهری پر جنب و جوش خواهد بود که تمامی متصدیان، تولید کنندگان، مشتریان و همکاران را در مبتکرانه ترین محله جدید شهر گرد هم می آورد. بافت شهری به فیوز ولی این امکان را می دهد که مانند یک دهکده طبیعی رشد کند و گسترش یابد. 

 

 

 


"فیوز وَلی" متشکل از 24 ساختمان است که دربرگیرنده شرکت های مختلف در حوزه تکنولوژی، استارتاپ ها و بخش های خدماتی می باشد. در طراحی این پروژه، ایجاد حس قرارگیری در یک اجتماع و ساخت ارتباط موثر با فضاهای باز از جمله میدانگاه ها، پارک ها، حیاط ها، تراس ها و سقف های سبز در الویت قرار گرفت. 

 

 

 


در فضاهای داخلی نیز ایجاد یک محیط بیوفیلیک (طبیعت گرا و در ارتباط نزدیک با طبیعت) در الویت طراحی قرار گرفت تا علاوه بر افزایش میزان بهره وری و رفاه، تجربه ها و درک های فضایی متنوعی متناسب با هر برنامه خاص ایجاد کند و بدین گونه میزان تبادلات انسانی و نوآوری را افزایش دهد.  

 

 


یک گذرگاه مرکزی سرپوشیده یا "خیابان شهری" از شرق به غرب سایت (از خیابان به رودخانه) عبور می کند. فضاهای عمومی از جمله لابی ها، سالن اجتماعات و فضاهای تجاری در طبقه همکف و در امتداد این گردشگاه مرکزی و همچنین در حاشیه رودخانه قرار خواهند گرفت. 

 

 

 


منابع:

www.big.dk

www.designboom.com

www.luxuryproperties.ir