استادیوم الجنوب (الوَکرَه)

استادیوم الجنوب قطر اثری از دفتر معماری زاها حدید است که در اردیبهشت ماه سال جاری افتتاح گردید. این مجموعه اولین استادیومی است که برای مسابقات قهرمانی جام جهانی 2022 FIFA ساخته شده است. ایده اصلی پروژه، ساخت یک استادیوم فوتبال با ظرفیت 40،000 صندلی بود که پس از مسابقات نیز قابلیت کاهش ظرفیت تا 20،000 صندلی را داشته باشد. شکل متمایز این استادیوم برگرفته از قایق های ماهیگیری مرسوم در بندر شهر - به نام قایق‌های Dhows – می‌باشد.

 

 

 

 

 

 

طراحی سقف استادیوم فرمی انتزاعی از بادبان های قایق Dhows است که به صورت وارونه به هم متصل شده و سایبان استادیوم را شکل داده اند. نمای منحنی بیرونی استادیوم یادآور بادبان های چهارگوش قایق های دو طرفه است و ساختار تیرهای داخلی سقف به شکل بدنه قایق می باشد. 

 

 

 

 

 

 

استادیوم دارای یک سقف کاملا جمع شدنی و سیستم خنک کننده جایگاه صندلی است که در نتیجه می‌توان در ماه های تابستان قطر نیز از ورزشگاه استفاده کرد. در ساخت این سقف متحرک از پارچه PTFE پلیسه‌دار و کابل استفاده شده است. همچنین در ساخت آن از مدل سازی کامپیوتری و تست تونل باد برای به حداکثر رساندن اثربخشی محفظه فیزیکی با هدف اطمینان از راحتی بازیکن و تماشاچی استفاده شده است.

 

 

 

 

 

 


منابع:

www.zaha-hadid.com

www.dezeen.com

www.detail-online.com

www.luxuryproperties.ir