جزیره کوچک (اسکله 55)، نیویورک

پروژه "جزیره کوچک" واقع در پارک رودخانه هادسون، "اسکله 55" (که در قدیم یک اسکله صنعتی بوده) را با هزینه 250 میلیون دلار به یک پارک عمومی ایده آل تبدیل می کند. دفتر طراحی Heatherwick Studio مستقر در لندن، در سال 2013 برنده مسابقه طراحی برای این پروژه شد. این اسکله بایستی هم یک پارک عمومی و هم فضایی برای اجراهای روباز در سطح جهانی باشد. در عین حال که ایده ساخت یک پارک شناور نسبتا عجیب بود، معماران پروژه دغدغه خود را بابت برهم خوردن زیستگاه های موجودات دریایی عنوان کردند. صدها پایه چوبی قدیمی که به عنوان بقایای سازه اسکله قدیمی از رودخانه هادسون خارج شده بودند، مورد توجه این استودیو قرار گرفت و مصمم شدند تا پایه های چوبی را در جای خود رها کرده و پارک مواج را بر فراز آن ها بنا کنند.

 

 

 

 

 

 

 

این ایده با در نظر گرفتن پایه های بتنی جدید مورد نیاز و ادامه دادن آن ها تا خارج از آب تکامل یافت. این پایه ها به گونه ای طراحی شده اند که مانند گل های لاله تا ارتفاعات مختلفی بین 4.5 تا 18.9 متر بالاتر از رودخانه قد کشیده اند تا یک منظره توپوگرافیک ایجاد کرده و چشم اندازهای مختلفی را از شهر ارائه کنند. صدها قالب منحصر به فرد برای ساخت واحد های گلدان و تعداد زیادی صفحات فولادی برای محکم کردن آن ها در کنارهم (در گروه های 4 تایی) مورد نیاز بود.   

 

 

 

طرح حاصل به شکل سیستمی از 280 پایه تکراری که هرکدام یک گلدان گسترده در قسمت بالای خود داشتند، توسعه یافت. این استودیوی انگلیسی با Signe Nielsen از دفتر طراحی منظر Mathews Nielsen Landscape Architects همکاری کرده است تا فضای سبزی به وسعت 2.4 هکتار طراحی کنند که شامل چمنزارها، مسیرهای پیاده و تپه های غلتان می باشد. همچنین قرار است این جزیره محل زندگی بیش از صد گونه مختلف درخت و گیاهان بومی باشد.  

 

 

 

 

 

این اسکله جدید علاوه بر آنکه به یک پارک عمومی با مناظر زیبا تبدیل شده است، شامل یک تئاتر در فضای باز برای بیش از 700 نفر، یک فضای نمایش کوچکتر برای 200 نفر، یک فضای اصلی برای 3500 نفر و مسیرهای پیاده و سکوهایی با چشم انداز زیبا در میان سایر فضاهای تفریحی خواهد بود. پروژه "جزیره کوچک" هم اکنون در حال ساخت است. 

 

 

 

 


منابع:

www.heatherwick.com

www.archpaper.com

www.dezeen.com

www.luxuryproperties.ir